Дані пристрої забезпечують приплив повітря та виведення продуктів згоряння з приміщення котельні або топки. Відбувається це за рахунок створення розрідження, яке, в свою чергу, викликає перепад тиску і, відповідно, переміщення повітря.

Використання димососу в різних галузях

Робота котельного обладнання передбачає спалювання палива, при якому утворюються певні маси газу, що включають продукти згоряння. Їх наявність негативно впливає на продуктивність та енергоефективність котла. Для того щоб гарантовано знизити втрату продуктивності, після котла встановлюють тягодутьеву машину (вона може знаходитися як поза приміщенням, так і безпосередньо в ньому - характеристики дозволяють працювати при температурі до 400°С). Її робота полягає у переміщенні шкідливих для функціонування котла речовин із приміщення котельні. Маркуються димососи, призначені для роботи в теплоенергетиці, літерами Д (з загнутими вперед лопатками) або ДН (у зворотному напрямку).

У процесі гасіння пожеж димосос використовують для того, щоб вивести з приміщення чадний газ, а також речовини, що входять до складу суміші для гасіння вогню. Це допомагає зробити повітря у приміщенні чистим та, відповідно, підвищити шанси на виживання людям, які перебувають усередині. Таке обладнання має маркування у вигляді наступних абревіатур:

  • ДПЕ - переносний з електродвигуном;
  • ДПМ - з мотодвигуном;
  • ДП – причіпна модель.

Також у маркуванні подібних моделей вказується діаметр робочого колеса в дециметрах. Цей показник прописується після абревіатури через дефіс.

Пристрій димососу

Розглянутий виріб виробляється у формі равлика. На відміну від інших вентиляторів, вона зроблена з урахуванням роботи при високих показниках температури - міцний сплав, теплостійке покриття. Для зручного кріплення повітроводів на вході та виході розміщені фланці. Круглої та квадратної форми відповідно. Підведення повітря відбувається завдяки наявності вхідного колектора, який також відповідає за розподіл повітряного потоку.

Всередині корпусу поряд з колектором розміщено такі елементи:

  • Робоче колесо, що складається з двох дисків, має 20 (у моделі Д) або 16 ( Димосос ДН) лопаток, які можуть бути загнуті вперед (Д) або назад (ДН). Балансування робочого колеса здійснюється відповідно до ГОСТ 22061. Також у маточині є отвір, призначення яких є охолодження валу двигуна.
  • Для роботи димососів застосовують найчастіше асинхронний двигун на три фази. Ротор агрегату короткозамкнений.
  • Джерелом передачі механічної енергії від двигуна до робочого колеса використовується привід. Реалізовано це може бути шляхом прямої передачі енергії (крильчатка кріпиться безпосередньо до валу) або для з'єднання двигуна з валом використовують муфту, а сам вал розміщується зовні корпусу і зміцнюється за допомогою підшипників.
  • Для регулювання потоку повітряних мас та їх напрямку у бік обертання робочого колеса тягодутьева машина оснащена осьовим напрямним апаратом. Це перехідник, що є конфузором з поворотними лопатками. Цей елемент встановлюється заводами-виробниками опціонально і найчастіше застосовується в обладнанні великої потужності для збільшення ККД.

Встановлюється димосос на станину, в якій є отвори для кріплення. Кількість таких отворів виробники роблять різною.

Для коректної установки димососа слід знати, що це обладнання проводиться з різним напрямком руху та кутом нахилу. Існують вироби з правим чи лівим напрямком. Відповідно до обраного місця встановлення слід підбирати вид димососа.

Щодо кута нахилу равлика, у серії Д він може бути виконаний в діапазоні від 0 до 315 градусів з кроком 45°. Серія ДН виробляється з меншим кроком - 15.

Щоб не помилитися з напрямком та кутом нахилу та уникнути складнощів при монтажі обладнання, слід показати при купівлі проект системи, в якому точно будуть вказані всі необхідні дані.

Експлуатація димососів

Існують певні вимоги до застосування тягодутьєвих агрегатів як за умовами роботи за різної температури, так і видів аерозольної суміші, яку вироби здатні виводити. Перелік розмірів твердих частинок, які обладнання здатне виводити без наслідків для агрегату, можна отримати від виробника конкретної моделі.

Для виробів, робоче колесо яких виготовлено з вуглецевої сталі, використання димососу регламентується при температурі не вище 250°С. Якщо ж матеріалом виготовлення колеса є сталь марки 09Г2С (низколегована), температура використання агрегату складе не більше 400°С. Також слід уточнити, що запускати димососпри температурі повітря менше -30°С не слід.

В іншому устаткування можна застосовувати як у приміщенні, так і поза ним (за наявності навісу або іншого захисту від зовнішніх факторів). Розрахований димосос на постійне або тривале використання без вимкнення.

Завдяки наявності на ринку виробів з можливістю вибору кута нахилу та напрямку руху установка агрегату не складе труднощів, а розташувати його можна максимально компактно для власника приміщення.