Багато компаній, що випускають промислові вентилятори для країн СНД, користуються схожими умовними позначеннями в маркуванні. Вони, у свою чергу, регламентовані вимогами ДСТУ, які досить активно застосовуються й у наші дні.

Останніми нормами, що використовуються на виробництвах, є ГОСТ 5976-90 та ГОСТ 11442-90. У разі потреби ви можете ознайомитися з детальним описом у мережі, оскільки вся інформація знаходиться у відкритому доступі.

Але, щоб заощадити час і позбавити вас недостовірної інформації, далі в статті розглянемо основоположні принципи маркування виробів, які використовуються багатьма організаціями (і нашою, зокрема). Слід зазначити, що у виробництвах до 1992 використовувалася інша система позначення продукції. Це були правила, що відповідають вимогам Держстандарту. Щоб уникнути плутанини, спочатку розглянемо сучасні позначення. Після цього повернемося до більш старих варіантів, оскільки обидві системи активно використовуються підприємствами і по сьогодні. 

Нові прилади можуть позначатися таким чином:

  • найменування самого виробу - значок В (безпосередньо вентилятор);
  • вказівка типової приналежності приладу (пристрої радіальні або осьові) - Р або О;
  • показник коефіцієнта 100х тиску при найбільшій продуктивності. Це значення може бути округлене до цілого значення;
  • показник швидкохідності виробу при найбільшому ККД, який також заокруглюється до цілого значення.

Розберемо маркування на апараті ВР 287-47. Це вентилятор радіального типу. Показник тиску в цьому випадку дорівнює 2,87, а швидкохідність пристрою становить 46 за умови максимального значення ККД.

У разі використання старих маркувальних найменувань основні елементи будуть виглядати так:

  • найменування приладу (вентилятора) - В;
  • тип роботи пристрою (може бути осьовим або відцентровим), відповідно Про або Ц;
  • показник коефіцієнта повного тиску 5х за умови найвищого значення ККД;
  • показник швидкохідності, враховуючи максимальні варіанти ККД.

Варто зазначити, що цей тип маркування пристроїв 2 останніх елементів також округлявся до цілих чисел.

Тобто, ВЦ 14-46 ( та сама модель, що й у першому випадку) - відцентровий вентилятор з тиском 14, а максимальне значення швидкохідності становить 46.

Після назви моделі пристрою, на вентиляторі може бути представлена інформація про його конструктивне складання (тобто умови, за яких здійснюється з'єднання електричного мотора з робочим елементом). 

На даний момент існує кілька варіантів конструктивної реалізації:

  1. Прилад одностороннього всмоктування, робоча деталь якого кріпиться до валу двигуна.
  2. Вентилятор цієї категорії, але наскрізний вал монтується до двох підшипників, які розташовані за межами основного корпусу. Вал у цьому випадку з'єднується з двигуном за допомогою муфти.
  3. Пристрій для одностороннього всмоктування. Зміцнення валу здійснюється системою підшипників, які знаходяться за межами корпусу приладу.
  4. Виріб, вал якого укріплений двома підшипниками. Двигун розташований за межами рами, а привід здійснюється при використанні клинопасової передачі.
  5. Прилад, що забезпечує односторонній забір повітря, зміцнюється за принципом минулого 4 виконання. Але електричний мотор розташований безпосередньо на поверхні рами безпосередньо з робочим колесом
  6. Виріб, що забезпечує забір повітряних мас з двох сторін, зміцнюється системою підшипників, що розташовуються з різних боків корпусу. З'єднання з двигуном здійснюється за рахунок муфти.
  7. Прилад, що забезпечує двостороннє захоплення повітряного потоку, укріплений так само, як і у 6 виконанні. Клиноременная передача у разі забезпечує привод.

Ще однією складовою маркування приладів можна назвати діаметр колеса, що обертається. Він позначається у дециметрах.

Паралельно, щоб змінити параметри “тиск” та “продуктивність” може бути встановлене інше колесо (більшого чи меншого розміру). У такому випадку маркування виглядає так:

  • Дк=Дн - діаметр елемента відповідає заявленому;
  • Дк=0,9Дн - деталь зменшена на 10%;
  • Дк=0,95Дн - використано елемент менше на 5%;
  • Дк=1,05Дн - використано елемент більше на 5%;
  • Дк=1,1Дн - розмір запчастини більший на 10%.

Вище ми проаналізували всі складові маркування на даній категорії обладнання, а тепер повторимо інформацію на конкретних моделях:

ВР 88-75.1-2,5 (ВЦ 4- 75.1-2,5) – це пристрій радіального/відцентрового типу. Показник тиску в даному випадку становить близько 0,88, а швидкохідність при максимально доступних показниках ККД – mdash; 72. Цей виріб має перший тип конструктивного виконання. Інакше висловлюючись, деталь монтується прямо на вал поруч із мотором. Зважаючи на те, що номер пристрою 2,5, можна зробити висновок, що діаметр даної деталі 250 мм. Також є позначення Дк=0,9Дн. Воно показує, що розмір поверхні відрізнятиметься від заявленої на 10%. Тобто в моделі встановлено колесо діаметром 225 мм.

Також вам можуть бути корисними такі розшифровки типів вентиляторних установок, які класифікуються на:

  • ВКР - даховий вентилятор радіального типу;
  • ВЦП (ВРП) - вентилятор відцентровий пиловий;
  • ВОІР - вентилятор осьовий іскрозахищений;
  • ВВД- вентилятор високого тиску.